Co zabrać ze sobą w góry?

News

Planując wyprawę w góry wraz z przyjaciółmi, powinniśmy odpowiednio przygotować się do takiej wycieczki. Góry są bardzo niebezpieczne i mogą przerosnąć możliwości oraz umiejętności początkujących turystów. Na początek warto zadbać o kondycję fizyczną oraz o sprzęt, jaki zabierzemy ze sobą na trasę.


Do naszego plecaka powinniśmy spakować m.in. prowiant oraz wodę. Bez tego nie możemy wyjść w trasę, gdyż spacer po trudnym terenie jest bardzo wyczerpujący i wymaga od nas stałego dostarczania organizmowi płynów oraz kalorii. Zamiast zwykłej wody warto wziąć ze sobą napoje izotoniczne, które doskonale uzupełniają braki mikroelementów w naszym organizmie. W chłodne dni warto zabrać ze sobą termos z gorącą kawą lub herbatą. Nic tak nie stawia na nogi, jak kubek gorącego napoju w chłodny dzień.

Jeżeli chodzi o odzież to powinna być dopasowana i nie krępować naszych ruchów. Warto stawiać na ubrania warstwowe softshell, które pozwalają na ograniczenie przepuszczalności ciepła oraz izolują nasze ciało od wilgoci i zimna. Dodatkowo warto zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy. W górach pogoda bardzo często się zmienia, więc powinniśmy być przygotowani na różne sytuacje.

Niezwykle ważne w podróżowaniu po górach są też buty. Powinny być to buty dostosowane do tego typ zdań z wysoką cholewka za kostkę. Takie obuwie świetnie sprawdza się w każdych trudnych warunkach i doskonale nadaje się do pokonywania nierówności, jakie możemy spotkać na trasach górskich. Warto także zadbać o odzież termoaktywną. Tworzy ona świetną barierę, która oddziela nas od chłodu oraz utraty ciepła. Nie pozwala też na przepocenia oraz obtarcia naskórka, które w trudnych warunkach mogą być poważnym problemem.

Każdy, kto dobrze przygotuje się do takiej wyprawy, powinien docenić cały swój ekwipunek dopiero na szlaku górskim. Dzięki niemu bezpiecznie będzie mógł przemierzać góry oraz wrócić do hotelu lub schroniska bez obawy o własne zdrowie, oraz życie. Dodatkowo spora doza samodyscypliny i ostrożności pozwala na stwierdzenie, że dobre przygotowanie do wyprawy daje nam pełną pewność, że nic nam się w górach nie stanie i wrócimy cali i zdrowi.