Górska wycieczka latem.

News

Każdemu z nas marzą się piękne przygody oraz niesamowite widoki zapierające dech w piersiach. Nie dziwi więc nikogo fakt, jak wielu z nas kocha góry oraz bezkresne górskie szlaki. Warto wspomnieć, że w pogodni za pięknymi widokami często narażamy własne zdrowie i życie. Ta, góry to bardzo niebezpieczne miejsce, którego prawa powinniśmy szanować. Idąc w góry, nawet na niezbyt wymagający szlak, powinniśmy zabrać ze sobą spore zapasy oraz sprzęt przydatny w tego typu wyprawach.


Podstawą jest oczywiście dobry plecak, w którym zabezpieczymy nasz sprzęt – plecak powinien być wodoszczelny. Niezwykle ważne jest też okrycie wierzchnie. W zależności od sezonu powinna być to w zimie kurtka bardzo ciepła i nieprzepuszczająca wiatru, a w sezonie wiosennym lekka wiatrówka. Spodnie także odgrywają ważną rolę. Podobnie jak kurtka powinny chronić nas przed deszczem oraz zimnem. Warto zainwestować w spodnie wzmacniane na kolanach, które nawet podczas upadków będą zabezpieczały nas przed skaleczeniami i urazami.

W góry nie możemy także wyruszyć bez dobrych butów. Dzięki nim nasze stopy oraz kostka będą zabezpieczone przed urazami i obtarciami. Bardzo ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru oraz modelu buta. Inne buty zakładamy do wspinaczki górskiej, a inne do pieszych wędrówek. Ważne jest, aby w góry nie wychodzić w sandałach lub lekkich butach sportowych.

Powinniśmy także zadbać o bieliznę i koszulkę. Warto zabrać ze sobą zapas w razie zmoczenia w górskim potoku. O wiele przyjemniej podróżuje się w suchych i czystych ubraniach niż w mokrych i brudnych w błocie. Pamiętajmy, że góry są dzika krainą i powinniśmy uważać na siebie oraz towarzyszy podróży. W przypadku niebezpieczeństwa warto mieć przy sobie telefon z dobrym zasięgiem. Jeżeli zaistnieje taka potrzeba, nie bójmy się zadzwonić po pomoc do pogotowia ratunkowego. Nawet niewielkie problemy warto im zgłaszać – często telefoniczne instrukcje od operatora wystarczą do zażegnania kryzysowej sytuacji. Tych kilka zasad, które będziemy przestrzegać, powinno wystarczyć, aby bezpiecznie powrócić nawet z bardzo wymagającego szlaku, na który się wybraliśmy.