Jak ubrać się na górską wyprawę w ładną pogodę?

News

Tego typu pytań w internecie jest wiele i zazwyczaj jest jedna odpowiedź, która powtarza się przez większość poradników. Dzisiaj postaram się przybliżyć Wam informacje na temat ekwipunku, jaki będzie nam potrzebny podczas wyprawy w góry. Na początek warto wspomnieć, że góry są bardzo kapryśne i Lubia zaskoczyć zmienną pogodą. To, że rano jest piękny i słoneczny dzień, nie znaczy, że po wyjściu kilka kilometrów na szlak u nie złapie nas silna ulewa z porywistym wiatrem – musimy mieć tego świadomość.


W górskich wyprawach bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do wyprawy. Powinniśmy zabrać ze sobą pojemny plecak, który będzie odpowiednio doprowadzał ciężar na naszych barkach, aby miło i przyjemnie przebiegała nam cała wyprawa w góry. Plecak powinien być oczywiście wodoszczelny. Jeżeli wybieramy się w góry w okresie późnej wiosny lub lata, to zazwyczaj temperatura pozwala na stosunkowo lekki ubiór – warto jednak ubierać się na cebulkę. Warstwowy ubiór pozwala na zdjęcie części odzieży i dostosowanie jej do aktualnej temperatury oraz pogody. W tym okresie wystarczy lekka kurtka wiatrówka oraz cienki polar pod spód. Buty powinny być dostosowane do zadania, jakie je czeka. Nie mogą być to zwykłe buty sportowe, a obuwie dostosowane do chodzenia po górskich terenach, które często są nierówne. Warto zainwestować w buty wodoszczelne, które pozwolą na pokonywanie niewielkich górskich strumieni. W górach słońce przypieka trochę bardziej niż w nizinach. Warto więc zabrać ze sobą krem z filtrem oraz czapkę z daszkiem i okulary przeciwsłoneczne.

Nie możemy zapomnieć także o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Przez dzień marszu w górach wydalimy spore ilości wody więc warto zabrać ze sobą kilka napojów z elektrolitami. Dodatkowo wskazane są różnego rodzaju przekąski w postaci słodyczy lub suszonych owoców i orzechów.

Jeżeli podejdziemy do tego zadania bardzo profesjonalnie, to będziemy mieli pewność, że nasza podróż po górach będzie przebiegała bez zakłóceń oraz niebezpiecznych sytuacji. Warto więc dbać o zachowanie maksymalnych zasad bezpieczeństwa i oraz unikać niebezpiecznych sytuacji.