Jak ubrać się w góry?

News

Decydując się na wyprawę w górskie tereny, powinniśmy pamiętać o pewnych zasadach. Tego typu wyprawy wiążą się z ryzykiem i nie ma znaczenia czy jesteśmy doświadczonymi podróżnikami, czy też dopiero zaczynamy swoją przygodę ze szlakami turystycznymi. Podstawową zasadą w górach jest przezorność oraz stosowanie się do podstaw podróżowania w niebezpiecznym terenie. Ważne jest, abyśmy zdawali sobie sprawę z faktu, że nawet niewielka i niezbyt groźna sytuacja w mgnieniu oka zmienić się może w tragedię.


W góry należy ubrać się ciepło oraz wygodnie. Ubranie nie może krępować naszego ruchu oaz dawać komfort i pozwalać na czerpanie przyjemności ze spacerów. Po to właśnie wychodzimy w góry – aby z przyjemnością obcować z przyrodą. Bardzo ważna w tego typu wyprawach jest odzież wierzchnia. Powinna to być kurtka, która będzie wiatroszczelna oraz spodnie pozwalające na zachowanie optymalnej temperatury naszego ciała. Warto także zadbać o odzież termoaktywną. Wszelkiego rodzaju bielizna oraz koszulki i bluzy oddychające zapewnią optymalną wymianę wilgoci i poprawią nasze samopoczucie w górach. Ważne jest także obuwie. Powinno być to typowe obuwie do chodzenia po górach – długie za kostkę lub specjalnie wyprofilowane o twardej podeszwie. Warto w tego typy produkty zaopatrywać się w sklepach turystycznych oraz z akcesoriami dla sportowców.

Jeżeli wybieramy się w góry warto także zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria ułatwiające i zapewniające nam większy komfort. Mogą to być np. okulary przeciwsłoneczne, czapeczka z daszkiem oraz rękawiczki. Warto zabrać też ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy z kapturem. Pogoda w górach jest bardzo kapryśna i powinniśmy odpowiednio się zabezpieczać przed jej zmianą. Należy pamiętać też o odpowiedniej ilości wody (minimum 4 litry w ciągu dnia) oraz o dostarczaniu organizmowi kalorii i składników odżywczych potrzebnych, aby pokonywać wzniesienia, oraz bezpiecznie i o własnych siłach wrócić do domu. Tak przygotowani bez problemu powinniśmy wrócić cali i zdrowi z naszej górskiej wyprawy. Powinniśmy do niej dobrze się przygotować pod względem fizycznym oraz sprzętowym.