Jakie buty wybrać na wyprawę w góry?

News

Decydując się na górskie wyprawy warto odpowiednio zebrać i skompletować sprzęt i akcesoria, jakie będą nam potrzebne. Góry są często nieprzewidywalne i warto zabrać trochę więcej z pozoru niepotrzebnych rzeczy niż później żałować, że czegoś się nie zabrało ze sobą. Oczywiście najważniejszym elementem, jaki zabieramy ze sobą w góry, jest oczywiście odzież. Powinna być dobrze izolująca termicznie oraz zabezpieczać nas przed deszczem. Dobrej klasy kurtka oraz spodnie powinny załatwić sprawę.


Nie mam możliwości wygodnego spacerowania po górach bez dobrze dobranych butów. W sklepach turystycznych mamy do wyboru dwa rodzaje butów górskich. Pierwszy z nich to tradycyjne buty górskie z wysoką cholewką, która zabezpiecza kostkę przed skręceniem. Takie buty mają dosyć wąską podeszwę, która świetnie pasuje do raków lub rakiet śnieżnych. Zazwyczaj takie buty są wodoszczelne i zabezpieczają stopę przed obtarciami i odciskami.

Drugim rodzajem obuwia, które w ostatnich latach zdobywa popularność wśród osób uczęszczających po górskich szlakach, są sportowe buty przystosowane do górskich wycieczek. Są to odpowiednio wyprofilowane półbuty do kostki, które nie ograniczają ruchu stopy oraz pozwalają na większy zakres ruchu niż buty starszego typu. Wybór pomiędzy tymi dwoma wersjami obuwia zależy w dużej mierze od indywidualnych upodobań każdego z nas.

Warto zabezpieczyć się też w dodatkowe akcesoria, które mogą być przydatne w górach. W naszym plecaku podróżnika powinny znaleźć się m.in. scyzoryk, kompas, zapałki lub zapalniczka oraz apteczka. Pozwolą nam w przypadku problemów na trasie przeczekać niebezpieczeństwo i wezwać pomoc – tak. Warto do tego zadania mieć ze sobą telefon z dobrym zasięgiem. Jeżeli odpowiednio przygotujemy się do wycieczki w góry i będziemy przestrzegać zasad postępowania w tym pięknym i niebezpiecznym zarazem miejscu, to nasza wyprawa powinna przebiegać po naszej myśli. Nie powinniśmy kusić losu i przed wyrażeniem na trasę warto sprawdzić nadchodzącą pogodę. Jeżeli przewidywane jest jej załamanie, powinniśmy odłożyć naszą wycieczkę na inny termin. Życie i zdrowie jest ważniejsze niż nasze plany wycieczkowe.