Odpowiedni ubiór w góry

News

Wielkimi krokami nadchodzi sezon urlopowy, który sprzyja niezaplanowanym wypadom w różne rejony naszego kraju. Jeżeli zdecydujemy się na wyprawę w góry, to warto zapoznać się z dzisiejszym artykułem, w którym znajdziecie wiele ciekawych informacji na temat sprzętu i ubioru, jaki powinniśmy zabrać ze sobą nawet na niewielką przechadzkę po górach.


W tego typu wyprawach niezwykle ważne jest zachowanie bezpieczeństwa oraz unikanie sytuacji, w których może stać się nam krzywda. Akcesoria, jakie będą nam przydatne w górach powinny znaleźć się w wodoszczelnym plecaku. Produkty, jakie powinny się w nim znaleźć to m.in. odpowiednia ilość wody, a najlepiej, jeżeli zabierzemy ze sobą napoje z elektrolitami, które odpowiednio nawodnią nasz organizm. Warto wziąć też ze sobą telefon z dobrym zasięgiem oraz apteczkę pierwszej pomocy. Ważnym elementem zestawu górskiego są też scyzoryk oraz w okresie zimowym rakiety śnieżne.

Niezwykle ważnym elementem naszego wyposażenia jest też odzież. Musi być dostosowana do sezonu, w jakim wybieramy się w góry. Warto zabrać też ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy. Góry są bardzo kapryśne i często dochodzi w nich do załamań pogody. Warto być przygotowanym na tego typu sytuacje. Bardzo ważne są odpowiednie buty. Powinny być to buty przeznaczone do pokonywania górskich szlaków. Mamy do wyboru buty wysokie za kostkę oraz specjalne sportowe buty o odpowiedniej podeszwie. Warto sprawdzić oba modele i wybrać odpowiedni dla siebie.

Dodatkowo warto zabrać ze sobą mniej niezbędne akcesoria, które jednak mogą ułatwić nam poruszanie się po górach. Mogą to być np. kijki teleskopowe lub najzwyklejsze kijki narciarskie. Dzięki nim pokonywanie przełęczy lub strome podejścia nie są tak męczące. Warto zadbać też o nakrycie głowy. W lecie może to być czapeczka z daszkiem, a w zimie ciepła polarowa czapka.

Jeżeli w taki sposób podejdziemy do organizowania sprzętu na naszą górską wyprawę, to jestem pewien, że nic nam nie zabraknie i będziemy mogli w pełni cieszyć się z naszej niezapomnianej wyprawy w piękne i pełne tajemnic góry. Pamiętajmy jednak żeby być ostrożnym i nie narażać się bez potrzeby na niebezpieczeństwo.