W góry jesienią

News

Góry to wspaniałe miejsce, które przyciąga tysiące turystów w każdym sezonie urlopowym. Nie ma znaczenia czy jest to jesień, zima czy też lato lub wiosna – w górach jest mnóstwo turystów. Wybierając się na pieszą wędrówkę po pięknych przełęczach oraz stromych górskich szlakach warto odpowiednio się przygotować. Szczególnie jeżeli nasza wyprawa odbywa się jesienią lub zimą, powinniśmy bacznie przyglądać się naszemu otoczeniu i szybko reagować na niebezpieczeństwa, jakie mogą nas spotkać w tym okresie.


Do podstawowych rzeczy, jakie powinniśmy zabrać ze sobą w góry, jest ciepła i chroniąca przed wiatrem kurtka, a także dobrej jakości spodnie, które także pomogą nam w utrzymaniu temperatury ciała i ochronią nas przed zamoczeniem i wychłodzeniem. W sklepach dla turystów często znaleźć możemy promocje na komplety, jakie powinniśmy zabrać ze sobą w góry. Ważne są także buty, jakie zabierzemy ze sobą. O ile po schronisku i wokół niego możemy chodzić w normalnym obuwiu jak buty sportowe czy sandały, tak w góry musimy wziąć dobre buty za kostkę. Dzięki nim nasza stopa pewnie staje nawet na nierównym podłożu. Jest to podstawowa forma zabezpieczenia naszego stawu przed skręceniami, o które w górach bardzo łatwo.

Warto zainwestować też w odzież termoaktywną. Taka przepuszczająca bielizna pozwala na optymalne utrzymanie temperatury oraz zapobiega poceniu się, gdyż doskonale odprowadza wilgoć na zewnątrz. W naszym ekwipunku nie może też zabraknąć telefonu komórkowego oraz akcesoriów jak scyzoryk, latarka czy zapalniczka. Warto zabrać też ze sobą apteczkę pierwszej pomocy. Wystarczy niewielka chwila nieuwagi, aby przewrócić się i nabawić się kontuzji. Apteczka pomoże nam zabezpieczyć ranę swoją lub poszkodowanego towarzysza naszej wyprawy. Dbajmy także o odpowiednie nawodnienie organizmu. W górach czeka nas spory wysiłek, podczas którego stracimy sporo wody więc warto zabrać ze sobą kilka napojów izotonicznych oraz trochę jedzenia. Bez tego ciężko będzie nam wrócić z dłuższej wyprawy. Tak przygotowani do przechadzki po górach będziemy mogli w pełni cieszyć się niesamowitymi widokami oraz pięknem natury, jaka nas otacza.