Weekend w górach

News

Wielkimi krokami zbliża się sezon urlopowy a z nim wypady w najpopularniejsze miejsca turystyczne w naszym kraju. Jak zwykle ogromną popularnością cieszą się nasze góry. Tysiące turystów odwiedza Zakopane oraz uczęszcza po tatrzańskich szlakach. Warto jednak przed taką wyprawą odpowiednio się przygotować. Podstawowym ekwipunkiem, jaki będzie nam potrzebny, jest szczelny plecak oraz odpowiednia odzież.


Plecak powinien być wodoszczelny oraz na tyle pojemny, aby pomieścić wszystkie nasze ubrania oraz sprzęt potrzebny nam podczas podróży. Warto zainwestować w dobry plecak, który będzie posiadał odpowiednie rozwiązania poprawiające komfort jego noszenia nawet przez wiele godzin. Kolejnym ważnym elementem każdego turysty wybierającego się w góry jest kurtka oraz spodnie, które będą chroniły nas od wiatru oraz chłodu i deszczu. Warto tego typu odzież kupić w sklepach z produktami turystycznymi. Niezbędne będą nam też buty, które będą dostosowane do długich pieszych podróży po nierównym terenie. Możemy wybrać tradycyjne buty górskie z cholewką za kostkę lub też nowoczesne półbuty ze specjalnie wyprofilowaną podeszwą. Najlepiej przymierzyć obie pary i sprawdzić, które nam odpowiadają.

Innym ważnym elementem naszej wyprawy będzie prowiant. Podczas podróży po górach spalamy bardzo wiele kalorii oraz szybko się odwadniamy. Powinniśmy więc zabrać ze sobą około 4 litrów płynów na każdy dzień wyprawy. Możemy także pić wodę z górskich potoków, jednak nie zawiera ona mikroelementów potrzebnych do odpowiedniego nawodnienia. Możemy zabrać ze sobą saszetki z napojami izotonicznymi instant. Wystarczy wymieszać je z wodą i mamy w pełni funkcjonalny napój izotoczniczny. Podczas podróżowania po górach warto robić sobie co pół godziny przystanki na kilka łyków wody oraz drobną przekąskę w postaci np. batona energetycznego lub garści suszonych orzechów i owoców. Pozwoli nam to dostarczyć do organizmu niezbędnych kalorii. Należy także pamiętać o tym, aby na każdym kroku uważać, gdyż góry są bardzo niebezpieczne i nawet niewielka pomyłka może zakończyć się upadkiem ze skały, co skutkuje poważnymi kontuzjami.