Aktywny wypoczynek w górach

News

Jeżeli szukamy pomysłu na długi weekend warto zastanowić się nad wyprawą w góry. Jeżeli mamy wystarczająco dużo czasu na tego typu podróż, to warto zabrać ze sobą paczkę znajomych oraz bliskich i czym prędzej wybrać się na górski szlak. Jeżeli nie mamy wystarczającego doświadczenia, to powinniśmy wybrać mniej wymagający szlak, który przygotuje nas do podróży bardziej intensywnych np. podczas kolejnych weekendów.


Planując taki wypad warto wziąć pod uwagę kilka zasad oraz wytycznych, jaki sprzęt powinniśmy ze sobą zabrać. Podstawowym elementem naszego wyposażenia jest oczywiście ubiór. Powinien być na tyle ciepły, aby zabezpieczyć nasz organizm przed wyziębieniem oraz wygodny, aby nie krępować naszych ruchów podczas marszu. Dobra kurtka oraz spodnie najlepiej z podpinką polarową powinny wystarczyć na krótki spacer po górach. Ważne są także buty – powinny być to buty dostosowane do chodzenia po górach. Najlepiej, jeżeli są za kostkę lub jeżeli mamy półbuty specjalnie wyprofilowane oraz z szeroką podeszwą, w których także będziemy świetnie czuli się na nierównych górskich szlakach. Pamiętajmy także o odzieży termoaktywnej. Utrzyma ona temperaturę naszego ciała oraz zabezpieczy przed przepoceniem, oraz obtarciami. Dobre skarpetki także powinny znaleźć się w naszym zestawie podróżniczym.

Warto zabrać ze sobą także kilka innych rzeczy, które umilą nam podróż jak ciepła czapka, rękawiczki oraz okulary przeciwsłoneczne. Dzięki nim ostre słońce, jakie w górach jest normą, nie będzie nam przeszkadzało. Osoby, które planują dłuższe przechadzki, powinny zainteresować się kijkami teleskopowymi – są bardzo przydatne w pokonywaniu dużych odległości. Świetnie odciążają kręgosłup oraz nogi. Dzięki nim mniej się męczymy oraz szybciej maszerujemy. Warto także odpuścić sobie spożywanie alkoholu. W górach jest bardzo niebezpiecznie, a szum w głowie po kilku piwach tylko niepotrzebnie będzie podnosił poziom niebezpieczeństwa. Jeżeli dobrze przygotujemy się do naszej wyprawy, to będą to niezapomniane chwile, które będziemy wspominać z uśmiechem na twarzy. Warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, którym uwiecznimy naszą podróż.