Ekwipunek na wyprawę górską.

News

Jeżeli podejmiemy decyzję o wyprawie w góry, warto jest wcześniej dobrze przygotować się, gdyż góry dla niewprawionego podróżnika mogą okazać się bardzo niebezpieczne. Wystarczy chwila nieuwagi lub źle dobrany sprzęt, aby nasza wyprawa skończyła się dla nas tragicznie.


Niezwykle ważnym elementem naszego górskiego ekwipunku są ubrania. Powinny być dobrze dopasowane oraz dawać nam komfort i nie ograniczać ruchów. Dobrej klasy kurtka powinna składać się z kilku warstw, które chronią nas przed zimnem, wiatrem oraz deszczem. Podobnie powinny wyglądać spodnie. Dzięki nim nasz organizm zabezpieczony będzie przed poważnym wychłodzeniem i w efekcie przeziębieniem. Bardzo dobrym wyborem będzie także odzież termoaktywna, która przylegając do naszego ciała, zachowuje się jak druga skóra, chroniąc przed zimnem i regulując temperaturę ciała. Warto także kupić dobre buty dostosowane do chodzenia po nierównościach. Praktycznie każdy sklep sportowy oraz turystyczny w swojej ofercie ma przynajmniej kilka modeli takiego obuwia.

W plecaku nie powinno także zabraknąć dodatkowych akcesoriów, które pozwolą nam na bezpieczną podróż po górach. Jednym z nich jest apteczka pierwszej pomocy. W dzikich i często niebezpiecznych rejonach gór bardzo łatwo o kontuzję, a taka apteczka może być naszą jedyną szansą na uratowanie życia swojego lub kogoś spotkanego na szlaku. Warto zadbać też o inne akcesoria m.in. zapalniczkę, latarkę, nóż lub scyzoryk.

Nie może też zabraknąć prowiantu oraz wody. Zamiast wody warto wziąć ze sobą napoje izotoniczne, które wspaniale zapewnią naszemu organizmowi zastrzyk potrzebnych mu składników odżywczych. Ważne jest także jedzenie. Aby nie stracić sił, podczas marszu powinniśmy co około pół godziny robić krótką przerwę na łyk wody oraz garść suszonych owoców lub orzechów. Świetnym wyborem są też różne batony energetyczne, które dostarczają nam niezbędnych składników odżywczych. Warto zabrać też ze sobą termos z kawą lub herbatą. Kubek ciepłego napoju świetnie przywraca energię. W ten sposób przygotowani możemy bez problemu wyruszać nawet na dłuższe górskie trasy. Warto jednak zachować ostrożność i nie angażować się w niebezpieczne sytuacje.