Jaki ekwipunek zabrać ze sobą w góry?

News

Górskie wyprawy od wielu lat przyciągają mniej oraz bardziej doświadczonych podróżników. Jeżeli chodzi o tych drugich, to sprawa jest prosta. Wiedzą co mają zabrać ze sobą oraz jakie zasady bezpieczeństwa stosować w trudnym górskim terenie. Początkujący podróżnicy powinni dobrze przygotować się merytorycznie oraz sprzętowo, zanim wyjdą na górskie szlaki.


Podstawą w tego typu wyprawach są dobrze dobrane akcesoria oraz odzież ochronna. Dobra kurtka oraz spodnie z materiałów, które nie przepuszczają wiatru oraz wody będą idealnym rozwiązaniem. Jeżeli wybieramy się w góry w okresie zimowym, to warto zadbać o bardzo ciepłą kurtkę oraz o polar pod spód. Ubiór na przysłowiową cebulkę w górach nie jest niczym dziwnym i jest jak najbardziej wskazany. Dzięki niemu bez problemu możemy dostosować nasze ubranie do warunków pogodowych.

Dobre buty w górach są równie ważne, jak zimowe opony w samochodzie. Możemy wybrać buty długie za kostkę, które doskonale sprawdzają się w zimie, a w połączeniu z rakami lub rakietami śnieżnymi pozwolą nam pokonać nawet najtrudniejsze przełęcze i ośnieżone wzniesienia. Takie buty znajdziemy w każdym sklepie turystycznym. Dobrym pomysłem jest też zabranie ze sobą kijków teleskopowych lub zwykłych kijów od nart. Spacer z nimi jest o wiele wygodniejszy oraz mniej męczy nasze nogi. Przy długich wyprawach odczujemy znaczną różnicę.

W naszym plecaku powinny się znaleźć także dodatkowe elementy - o wodzie i prowiancie chyba nie ma sensu wspominać, bo jest to oczywiste. Warto zabrać ze sobą dodatkowe akcesoria jak apteczka pierwszej pomocy, telefon komórkowy z dobrym zasięgiem oraz wytrzymałą baterią, scyzoryk oraz latarka i zapalniczka. Jest jeszcze wiele innych dodatkowych elementów ekwipunku, który warto zabrać ze sobą. Jednak na pierwszą wycieczkę w góry nie powinniśmy planować ostrych podejść lub niebezpiecznych zejść. Początki bywają trudne, więc powinniśmy najpierw zdobyć odpowiednie doświadczenie na łatwiejszych i mniej wymagających trasach, a dopiero później wybrać się na trudne szlaki górskie. Dobrze przygotowani będziemy w pełni zadowoleni z nawet bardzo łatwych szlaków turystycznych w górach.