Piękne polskie góry – jak zaplanować wyprawę?

News

Decydując się na wyprawę w góry warto zadbać o wszystkie jej aspekty. Jeżeli wiemy, w jakim terminie będziemy mieli urlop, to powinniśmy zarezerwować hotel odpowiednio blisko szlaków turystycznych. Do tego celu warto skorzystać z różnych porównywarek ofert hotelowych. Najtańszą i chyba najprzyjemniejszą opcją jest wynajęcie pokoju w prywatnym domu lub gospodarstwie agroturystycznym. Przed wyjazdem w góry powinniśmy zdać sobie sprawę, że są one bardzo niebezpieczne i potrafią zaskoczyć nawet najbardziej doświadczonego turystę, który odwiedził i przemierzył już nie jeden szlak górski.

Do podstawowych akcesoriów, jakie powinniśmy zabrać ze sobą w góry, należą m.in. buty. Nie może być to jednak zwykłe sportowe obuwie. Dobre buty do chodzenia po górach mają wysoką cholewkę oraz odpowiednio wyprofilowaną podeszwę. Dzięki temu stąpanie po kamieniach i nierównościach nie doprowadzi do skręcenia nogi lub innych uszkodzeń. Po takie buty warto wybrać się do sklepu ze sprzętem sportowym.

Ważne jest też ubranie. Kurtka i spodnie powinny dobrze zabezpieczać przed zimnem oraz wiatrem. Przed deszczem warto skryć się pod płaszczem przeciwdeszczowym, który także powinniśmy spakować do naszego plecaka. Niewiele się o tym mówi, jednak skarpety także stanowią bardzo ważną część ekwipunku podróżnika. Dobre jakościowo skarpety zapobiegają poceniu się stóp oraz powstawaniu odparzeń i obtarć.

Warto także zrobić zapasy prowiantu oraz płynów. Świetnie to zadanie spełniają różne odżywki dla sportowców, które po zmieszaniu z wodą stają się bardzo pożywnym i sycącym posiłkiem. Dodatkowo tego typu odżywki są pakowane w szczelne woreczki, dzięki czemu nie przyciągają dzikich zwierząt. Ilość wody, jaką powinniśmy wypić w ciągu dnia spędzonego na szlakach górskich nie powinna być mniejsza niż 4 litry. Z powodu dużego wysiłku nasz organizm traci jej bardzo dużo i powinniśmy co pół godziny wypić kilka łyków w celu odzyskania równowagi elektrolitowej. Tak przygotowana wyprawa powinna być pełna pięknych przeżyć, które zostaną w naszej pamięci na długie lata. Pamiętajmy jednak o niebezpieczeństwach, jakie czyhają na nas na górskich szlakach i starajmy się je przewidywać i im zapobiegać.