Początkujący w górach.

News

Powoli zbliża się sezon turystyczny, a z nim wypady w bardzo ciekawe miejsca. Jednym z najczęściej odwiedzanych rejonów w naszym kraju są oczywiście góry. Warto odwiedzić i zobaczyć je w praktycznie każdym okresie w roku. Powinniśmy jednak wiedzieć, że są one tak samo piękne, jak i niebezpieczne.

Wystarczy chwila nieuwagi, aby stracić zdrowie lub życie. Każdy początkujący turysta, który pierwszy raz wybiera się na pieszą wędrówkę po górskich szlakach, powinien odpowiednio przygotować się do tego zadania. Podstawą w jego wyposażeniu powinny być odpowiednie buty, które zapobiegną powstaniu kontuzji podczas pokonywania nierównych terenów oraz stromych wzniesień. Takie buty powinny być specjalnie przystosowane do chodzenia po górach. Nie należy brać na taką wyprawę zwykłych butów, w których chodzimy na co dzień koło domu lub po mieście.


Ważne jest też nasze ubranie. Powinno nas zabezpieczać przed chłodem oraz wiatrem i deszczem. Najlepiej, jeżeli zainwestujemy w kurtkę warstwową, która jest praktycznie stworzona do takich warunków pogodowych. Jeżeli mowa o warunkach pogodowych, to warto wspomnieć, że góry często lubią zaskakiwać nas nagłymi zmianami temperatury oraz pogody. W ciągu kilkunastu minut pogoda potrafi zmienić się z pięknej i słonecznej w burzę z gradem. Warto więc zabrać ze sobą płaszcz przeciwdeszczowy. Dobre i grube skarpety także pozwolą nam o wiele łatwiej pokonywać górskie ostępy w poszukiwaniu pięknych widoków.

W naszym plecaku warto znaleźć miejsce na apteczkę pierwszej pomocy, gdyż o kontuzję w górach jest bardzo łatwo. Dodatkowo powinniśmy zabrać ze sobą scyzoryk oraz telefon i zapalniczkę. W razie problemów z zejściem z powrotem do schroniska mogą okazać się przedmiotami ratującymi nasze życie i zdrowie. Nie zapominajmy także o piciu i jedzeniu. Górskie wyprawy są bardzo wyczerpujące i bez stałego dostarczania płynów i kalorii możemy nie podołać takiemu wysiłkowi. W ten sposób przygotowani do podróży po górach bez problemu poradzimy sobie nawet z trudniejszymi trasami turystycznymi. Taka wyprawa jest niesamowitym przeżyciem i często zostaje w pamięci na całe życie.