Przygotowania do górskich podróży.

News

W nadchodzącym miesiącu planowany jest długi weekend, który sprzyja osobom pragnącym przeżyć niezapomnianą przygodę. Warto jest odwiedzić nasze rodzime góry, które są stale jednym z najczęściej odwiedzanych miejsc w naszym kraju nie tylko przez nas, ale i przez obcokrajowców. Przed taką wycieczką warto jednak odpowiednio się przygotować. Góry to nie piaszczysta plaża. Pełno jest w nich niebezpieczeństw, a nawet niewinnie wyglądająca trasa często kryje wiele trudności nawet dla doświadczonego podróżnika.


Na wyprawę w górskie rejony warto zadbać o odpowiednie wyposażenie naszego plecaka. Podstawą są oczywiście odpowiednie i ciepłe ubrania. Bez nich nie jest możliwe bezpieczne podróżowanie przez kapryśne góry. Warto zabrać ze sobą ciepłą kurtkę chroniącą przed deszczem oraz spodnie wielowarstwowe, które zabezpieczą nas przed utratą ciepła. Dodatkowo warto założyć odzież wykonaną z materiałów oddychających. Takie ubrania pozwalają utrzymać optymalną ciepłotę ciała oraz wilgotność skóry. Bardzo ważne jest też obuwie. Nie mogą być to zwykłe buty, w jakich chodzimy codziennie do pracy czy po mieście. W góry należy zabrać dobre buty z twardą podeszwą oraz zabezpieczające naszą kostkę.

Do naszego plecaka warto spakować też dodatkowe akcesoria, które mogą przydać się nam na szlaku. Powinniśmy zabrać ze sobą apteczkę pierwszej pomocy, scyzoryk, okulary przeciwsłoneczne oraz np. zapalniczkę i latarkę. W razie niebezpieczeństwa takie akcesoria będą decydowały o naszym przeżyciu.

Nie powinniśmy też w góry wychodzić bez odpowiedniej ilości wody i prowiantu. Spacer po górach nawet w wolnym tempie jest dosyć obciążający i warto co chwile uzupełniać płyny oraz kalorie. Doskonałe do tego zadania są różnego rodzaju przekąski jak suszone owoce, czekolada czy orzechy. Osoby bardziej wygodne mogą kupić kilka batonów energetycznych, które również świetnie dostarczają nam kalorii i substancji odżywczych. W ten sposób podchodząc i planując wyprawę, możemy mieć pewność, że przebiegnie ona w spokojnej i bezpiecznej atmosferze. W górach należy pamiętać o zasadach ostrożności oraz o odpowiednim przygotowaniu na każdą możliwą sytuację.