Sprzęt na wyprawę w góry.

News

Góry to bardzo specyficzne miejsce na piesze wędrówki. Są bardzo piękne i potrafią zapierać dech w piersiach, ale jednocześnie są też bardzo niebezpieczne i nawet niewielki błąd, jaki popełnimy, może wrócić do nas ze zdwojoną siłą. Warto więc stosować się do zasad bezpieczeństwa, jakie znajdziemy na tablicy przy każdym schronisku oraz szlaku górskim. Warto jest też zabrać odpowiedni ekwipunek, aby nasza wyprawa przebiegła bez problemów oraz w miłym i spokojnym nastroju.


Podstawą w naszym ekwipunku będzie pojemny wodoszczelny plecak, w którym będziemy transportować nasze akcesoria oraz prowiant i ubrania. Warto do naszego plecaka wrzucić tez apteczkę pierwszej pomocy oraz dobry telefon z zasięgiem. Będą to bardzo przydatne rzeczy szczególnie w sytuacji, kiedy grozi nam niebezpieczeństwo. Szybki telefon do pogotowia górskiego pozwoli nam uratować nasze zdrowie, a nawet życie. Wychodząc więc w góry, nie zapominajmy o telefonie.

Warto także zadbać o odpowiednią odzież. Ciepła kurtka oraz spodnie zabezpieczą nas przed wyziębieniem organizmu, a odzież termoaktywna będzie dbała o odpowiednią wentylację oraz wilgoć naszego ciała. W góry warto ubierać się na tzw. cebulkę. Wtedy bez problemu możemy zdjąć z siebie jedną warstwę ubrania i dalej podróżować bez konieczności przebierania się na szlaku. Warto także kupić dobre buty do chodzenia po górach. Takie obuwie zazwyczaj jest długie za kostkę oraz ma twardą podeszwę. Takie buty powinny być wodoszczelne, dzięki czemu będziemy mogli przekracza górskie potoki, bez obaw o zamoczenie stóp.

Na pieszą wędrówkę po górach powinniśmy zabrać ze sobą także prowiant oraz płyny – najlepiej napoje izotoniczne. Chodzenie po górach jest bardzo wyczerpujące więc minimalna ilość wody, jaką powinniśmy wypić to około 4 litry w ciągu jednego dnia w górach. Ważne jest także jedzenie. Wielu doświadczonych podróżników poleca co około pół godziny zjadać drobną przekąskę w postaci suchych orzechów lub owoców. Dobrym pomysłem są też batony energetyczne dostępne praktycznie w każdym markecie. Tak przygotowani do wyprawy będziemy mogli cieszyć się z niej przez cały czas.